Technika pływania Zawodowego: Dlaczego to działaKiedy patrzysz na najlepszych sportowców świata, wszyscy mają jedną wspólną cechę. Są w stanie wykonywać swoje umiejętności z efektywnością, która jest drugą naturą. Powodem, dla którego profesjonalni i olimpijscy sportowcy mogą to robić, jest ich technika; ich zdolność do wykonywania umiejętności wymaga bardzo mało myślenia lub wysiłku. Jedyną różnicą między amatorami a profesjonalnymi sportowcami jest ich technika i sposób jej działania. To może być trochę mylące, ale ważne jest, aby zrozumieć, dlaczego twoja technika działa, zanim zaczniesz pracować nad jej poprawą. Ten artykuł wyjaśni, co składa się na prawidłową technikę, jakie korzyści ma ona dla Ciebie jako sportowca i jak możesz poprawić swoją, abyś nie postrzegał siebie jako "sportowca amatora".

Olimpiada

Pływanie jest częścią Igrzysk Olimpijskich od pierwszych nowoczesnych igrzysk w 1896 roku. Istnieją dwa rodzaje zawodów pływackich: na wodach otwartych i w basenie. Pływanie na wodach otwartych jest podzielone na kategorie według dystansu lub długości, podczas gdy pływanie w basenie jest podzielone na grupy wiekowe. W większości przypadków zwycięzcą zawodów na wodach otwartych jest ten pływak, który pierwszy przekroczy linię mety. Istnieją jednak również zawody, w których określona liczba zawodników musi pokonać określony dystans w określonym czasie. Najkrótszy dystans w wodzie otwartej to 1 kilometr (0,6 mili), a najdłuższy to 8 kilometrów (5 mil). Wydarzenia pływackie w basenie różnią się również długością; jednak zazwyczaj trwają od 30 do 60 minut. Oprócz dystansu i czasu, pole konkurencyjne dla pływaków obejmuje odmiany typu skoku (sport lub styl dowolny), liczbę uderzeń (ustaloną liczbę) i tempo skoku (aktualną prędkość). Pływacy konkurują poprzez zakwalifikowanie się do drużyny olimpijskiej swojego kraju z najwyższym poziomem wydajności na spotkaniach regionalnych. Aby zakwalifikować się do Igrzysk Olimpijskich, pływak musi mieć więcej niż 16 lat i konkurować co najmniej raz w głównym międzynarodowym spotkaniu przed Olimpiadą.

Na czym polega profesjonalna technika pływania?

Technika pływania opiera się na kilku kluczowych rzeczach. Po pierwsze, pływacy chcą mieć pewność, że używają efektywnego skoku. Oznacza to, że jedno ramię ciągnie drugie przez wodę w tym samym tempie, co zapobiega wszelkim "poślizgom" lub dodatkowym wydatkom energetycznym. Następnie pływacy chcą się upewnić, że stosują prawidłową i funkcjonalną pozycję ciała, z silnym rdzeniem i solidnym uchwytem na ścianie. Podczas cyklu kopnięcia, pływacy chcą się również upewnić, że ich stopy są ustawione prawidłowo i że używają właściwej techniki kopnięcia. W tym artykule omówimy każdy z tych elementów bardziej szczegółowo.

Dlaczego technika jest ważna?

Technika to sposób w jaki wykonujesz daną umiejętność. Na przykład, jeśli rzucasz piłką baseballową, twoja technika będzie sposobem w jaki rzucasz piłkę. Tak jak w każdym innym sporcie, technika jest kluczową częścią pływania. Pływacy muszą określić, jaki skok jest dla nich najlepszy, jak również nauczyć się i ćwiczyć odpowiednią technikę, aby ten skok był udany. Pływacy mogą mieć duże możliwości fizyczne, ale jeśli nie mają odpowiedniej techniki, nie będą w stanie w pełni wykorzystać swoich możliwości. Może to być szczególnie szkodliwe w wodzie, gdzie masz bardzo małą kontrolę nad swoim ciałem. Jeśli nie używasz wody poprawnie, marnujesz energię i kładziesz nacisk na mięśnie i stawy, których nie potrzebujesz. To może spowodować kontuzję w dół drogi.

Znaczenie ruchu obrotowego w pływaniu

W pływaniu istnieją dwa rodzaje ruchów: rotacyjne i liniowe. Liniowe ruchy są wtedy, gdy twoje ciało porusza się w linii prostej, jak w przypadku stylu wolnego lub backstroke. Ruchy rotacyjne są wtedy, gdy twoje ciało się obraca, jak w piersiach, motylkach czy IM. Najważniejszą rzeczą, którą należy wiedzieć o ruchach rotacyjnych jest to, że są one nieefektywne. Jest tak dlatego, że tworzą opór, który jest siłą napierającą na obiekt, który porusza się przez płyn (w tym przypadku wodę). Im więcej oporu ma Twoje pociągnięcie, tym więcej wysiłku będziesz musiał włożyć w przemieszczanie ciała przez wodę. Im bardziej efektywne jest twoje pociągnięcie, tym mniejszy będzie opór. Pozwoli Ci to na łatwiejsze przemieszczanie ciała w wodzie, co pozwoli Ci zaoszczędzić energię, będzie mniejszym obciążeniem dla Twoich stawów i pozwoli Ci pływać szybciej.

Stopy i pozycja ciała

Stopy i pozycja ciała to dwie rzeczy, które są często pomijane przez pływaków, ale są kluczowe dla posiadania dobrego pociągnięcia. Kiedy pływasz, musisz mieć solidną pozycję stopy na ścianie przez cały czas. Jeśli Twoja stopa zsuwa się ze ściany, będziesz musiał poświęcić więcej energii na jej ponowne ustawienie. To spowolni cię i sprawi, że twój skok będzie mniej wydajny. Pozycja ciała jest tak samo ważna jak pozycja stopy. Jeśli twoje ciało jest zbyt daleko od ściany, będziesz musiał użyć więcej energii, aby zmienić pozycję. Jeśli twoje ciało jest zbyt blisko ściany, nie będziesz mógł użyć pełnego skoku ramion, ponieważ twoje ręce będą uderzać o ścianę.