Porady dla pływaków: Jak zwiększyć swoją szybkość podczas pływaniaCzy czujesz, że twoja prędkość pływania cię powstrzymuje? Jeśli tak, to czas poprawić swoją technikę i szybkość. Szybkie pływanie nie przychodzi łatwo każdemu, a nawet najszybsi pływacy na świecie walczą o poprawę swojej prędkości. Ale z odpowiednim podejściem, wszyscy możemy stać się szybszymi pływakami. W tym artykule przejdziemy przez kilka kluczowych wskazówek, jak można pływać szybciej jako pływak. Szybsze pływanie to nie tylko możliwość przepłynięcia jednego okrążenia basenu w rekordowym czasie; oznacza to również, że staniesz się bardziej efektywny w swojej technice, usprawnisz swoje ćwiczenia i interwały oraz będziesz pracował nad kluczowymi obszarami dla optymalnej prędkości. Jeśli więc czujesz, że Twoja prędkość pływania może wymagać trochę pracy, przeczytaj nasze najlepsze wskazówki dla pływaków.

Kontrola oddechu

Pływacy powinni dążyć do tego, by brać jak najwięcej powietrza, ponieważ pomoże to w wytrzymałości, twojej technice, a także poprawi twoją szybkość. Twój oddech powinien być zrelaksowany i płynny, nie powinien być napięty. Staraj się kontrolować oddech zaraz po wejściu do wody i kontynuować go przez cały cykl pływacki. Nie próbuj brać dużego oddechu na raz, bo grozi to hiperwentylacją i nadmiernym dotlenieniem krwi. Zamiast tego, podziel swój oddech na małe, kontrolowane porcje. Skup się na utrzymaniu płynnego, równego i zrelaksowanego oddechu. Spraw, by oddychanie stało się rytmiczną, uspokajającą częścią pływania.

Doskonal swoją technikę kopnięcia

Upewnij się, że twoja technika kopnięcia jest perfekcyjna. Kopnięcie powinno być długie, płynne i mocne. Jeśli nie jest, spróbuj użyć podwodnego lustra, aby zobaczyć jak wygląda i zidentyfikować obszary do poprawy. Kiedy Twoje kopnięcie nie jest perfekcyjne, może Cię spowolnić i spowodować, że zużyjesz więcej energii niż to konieczne. Najlepsi pływacy mają perfekcyjne kopnięcia, więc staraj się osiągnąć ten poziom.

Nie zapomnij się rozciągnąć

Rozciąganie ciała przed treningiem pomoże zapobiec kontuzjom. Sprawi również, że Twoje mięśnie będą bardziej elastyczne i zrelaksowane przed rozpoczęciem treningu. Dąż do rozciągnięcia całego ciała przed rozpoczęciem treningu pływackiego. Istnieje wiele różnych rodzajów odcinków, które możesz zrobić, w zależności od tego, które mięśnie musisz usprawnić. Upewnij się, że rozciągasz mięśnie, a nie stawy.

Dołącz do klubu i trenuj z innymi pływakami

Dołączając do klubu pływackiego i trenując z innymi pływakami, będziesz w środowisku, które pomoże ci poprawić swoją szybkość. Będziesz mógł trenować z ludźmi o podobnym poziomie i sukcesywnie wzrastać wyznaczając cele. Możesz również wiele się nauczyć, po prostu obserwując innych pływaków, jak również zadając im pytania. Będziesz mógł nauczyć się nowych technik i zobaczyć, nad czym musisz popracować.

Sprawdź swoją postawę

Twoja postawa jest ważna we wszystkich sportach, ale jest szczególnie kluczowa dla pływaków. Utrzymując głowę i biodra w dole, zmniejszysz opór i sprawisz, że będziesz bardziej opływowy w wodzie. Twoje ramiona powinny być zrelaksowane i lekko odchylone do tyłu, a plecy proste. Możesz również spróbować użyć kickboarda, który pomoże Ci pływać z prawidłową postawą. To ustawi Twoje ciało w odpowiedniej pozycji i pomoże mięśniom zapamiętać uczucie płynięcia z prawidłową postawą.

Uczyń sprint częścią swojej rutyny

Sprintowanie to doskonały sposób na poprawę szybkości podczas treningu. Wyznacz więc czas na sprint jako część swojej rutyny. Kiedy jesteś na wysokiej intensywności, twoje mięśnie polegają w dużej mierze na beztlenowym systemie produkcji energii. Włączając sprinty do swojego treningu pływackiego, rozwiniesz większą pojemność beztlenową. Oznacza to, że będziesz w stanie szybciej produkować energię podczas dłuższych pływów, co pomoże Ci pływać szybciej. Możesz to robić raz lub dwa razy w tygodniu, w zależności od swojego programu trenigowego.

Gotowy do treningu?

Pływanie to sport, który wymaga dużych umiejętności i techniki, a także siły i wytrzymałości. Jeśli chcesz się doskonalić, ważne jest, aby skupić się na każdym z tych obszarów i mieć dobrze zaokrąglony program. Powyższe wskazówki dla pływaków pomoże Ci stać się lepszym pływakiem, bez względu na poziom. Te wskazówki pomogą Ci poprawić swoją szybkość, technikę i wytrzymałość. Jeśli poważnie myślisz o poprawieniu swojego pływania, musisz uczynić to priorytetem i włożyć w to pracę. Pamiętaj o tych wskazówkach podczas treningu, a zobaczysz, że Twoja prędkość pływania poprawi się w krótkim czasie.