Przygotowanie do zawodów pływackich: Jak przygotować ciało do wyściguPrzygotowanie do zawodów pływackich wymaga zwrócenia uwagi na swoje ciało, odżywianie i stan psychiczny. Niedopełnienie tego obowiązku może prowadzić do słabych wyników i może być szkodliwe dla Twojej przyszłości jako sportowca. Przygotowanie do zawodów pływackich różni się od treningu do zawodów, ponieważ nie koncentruje się już na objętości lub ile okrążeń można zrobić w określonym czasie. Skuteczny proces przygotowania obejmuje właściwe nastawienie, dobre odżywianie, rozciąganie, odpoczynek i wykonywanie określonych ćwiczeń, zanim nadejdzie dzień wyścigu. Skorzystaj z tych wskazówek doświadczonego trenera pływania, aby pomóc Ci uzyskać jak najlepszą pozycję przed następnym wyścigiem.

Poznaj swoje cele i siebie

Nie każdy pływak celuje w olimpijskie złoto. Przed rozpoczęciem przygotowań ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, jakie są Twoje cele związane z zawodami. Wiedza o tym, co chcesz osiągnąć, pomoże Ci zachować skupienie podczas procesu przygotowań i utrzyma Cię na właściwej drodze. Jeśli masz na celu pobicie rekordu, ukończenie w określonym percentylu lub zakwalifikowanie się do krajowych lub międzynarodowych zawodów, musisz odpowiednio zaplanować cały proces. Jeśli chcesz wziąć udział w zawodach na 100 metrów stylem dowolnym, musisz znać olimpijskie czasy kwalifikacyjne i zaznaczyć w kalendarzu odpowiedni czas w zależności od poziomu twoich umiejętności. Jest wiele do rozważenia podczas przygotowań do zawodów pływackich. Jeśli jesteś nowy w tym sporcie, zawody mogą być sposobem na zapoznanie się ze sportem na wyższym poziomie. Jeśli jesteś nowy w tym sporcie, ważną rzeczą do zapamiętania jest to, że im więcej masz doświadczenia, tym mocniej możesz naciskać na swoje ciało.

Lekki trening dzień przed zawodami

Dzień przed wyścigiem nie powinieneś wykonywać treningu, który jest tak intensywny, jak twoja typowa sesja treningowa. Chcesz odpocząć na następny dzień, więc zalecany jest lekki trening. Lekki trening pomoże Ci przygotować się psychicznie na dzień wyścigu, jak również pomoże Ci przygotować się fizycznie na wyzwania związane z wyścigiem. Lekki trening nie zmęczy Cię i może pomóc zwiększyć Twoją energię i poziom pewności siebie. Twój trening powinien zawierać zarówno ćwiczenia aerobowe jak i anaerobowe, aby pomóc Ci mentalnie i fizycznie przygotować się do wyścigu następnego dnia.

Rozciąganie to klucz do sukcesu

Rozciąganie jest ważne, a jeszcze ważniejsze przed zawodami. Pływacy powinni skupić się na ramionach i dolnej części pleców, ponieważ są to najczęstsze miejsca występowania kontuzji. Jeśli jesteś nowy w tym sporcie, może być trudno wiedzieć, jak często i jak długo powinieneś się rozciągać. Chcesz skupić się na obszarach, które są napięte lub podatne na urazy, ponieważ są to najłatwiejsze obszary do rozciągnięcia i mają największy wpływ na wydajność. Oto kilka wskazówek, jak często i jak długo się rozciągać. Możesz to zrobić przed lub po treningu. Przed treningiem, wytrzymaj każde rozciąganie przez 15 do 30 sekund. Po treningu, wytrzymaj każde rozciąganie przez 30 do 60 sekund. Jeśli zauważysz, że jakiś obszar wymaga większej uwagi, skup się na nim bardziej.

Dobre odżywianie jest niezbędne

Być może słyszałeś, że powinieneś jeść to co w dniu wyścigu dzień przed zawodami. To nie jest dobry pomysł dla pływaków. Pływacy muszą jeść dużo jedzenia w ciągu 24 godzin przed zawodami, aby pozostać nawodnionym i pełnym energii. Nie chcesz iść na wyścig niedożywiony lub odwodniony, ponieważ stawia cię to w niekorzystnej sytuacji podczas wyścigu. Jeśli spożyjesz dużo jedzenia dzień wcześniej, ryzykujesz, że zwymiotujesz w dniu wyścigu. Jeśli jesz odpowiednie pokarmy, możesz zwiększyć swój poziom energii i pozostać nawodnionym. Nie chcesz spożywać niczego, co spowoduje wzdęcia, takie jak tłuste jedzenie, nabiał, rafinowane węglowodany i alkohol. Dobre jedzenie w dniu wyścigu obejmuje węglowodany, białko i warzywa.

Przygotowanie psychiczne jest równie ważne

Wielu pływaków skupia się na swojej sile fizycznej i umiejętnościach, ale nie tak wielu na swoim stanie psychicznym. Przygotowanie mentalne jest tak samo ważne jak fizyczne. Przygotowanie mentalne polega na wprowadzeniu siebie w odpowiedni sposób przed wyścigiem. Chcesz skupić się na swoich mocnych stronach, a nie na słabościach. Jeśli stoisz przed trudnymi zawodami, upewnij się, że masz plan gry przed wejściem do wody. Posiadanie planu gry na wyścig pomoże Ci skupić się na swoich mocnych stronach, zamiast dać się złapać na tym, co robią Twoi konkurenci. Staraj się być jak najbardziej zrelaksowany w dniu poprzedzającym zawody. Staraj się unikać sytuacji i ludzi, którzy mogą sprawić, że będziesz zestresowany. Bycie zrelaksowanym dzień przed zawodami jest ważne, ponieważ pomoże Ci to dobrze się wyspać i być bardziej skupionym na zadaniu następnego dnia.

Rytuały dnia wyścigu

Rytuały dnia wyścigu są pomocne dla pływaków wszystkich poziomów zmierzających do zawodów. Rytuał dnia wyścigowego może być czymkolwiek, od słuchania określonej piosenki przed pływaniem, jedzenia określonego posiłku przed pływaniem lub wizualizacji swojego wyścigu przed pływaniem. Znajdź to, co działa najlepiej dla Ciebie i wprowadź to do swojej rutyny przed wyścigiem. Jeśli jesteś zdenerwowany przed wyścigiem, może pomóc zrobienie czegoś, co cię zrelaksuje, np. słuchanie muzyki lub medytacja. Niektórzy pływacy lubią iść na basen wcześniej i spędzić trochę czasu w wodzie przed wyścigiem, aby uspokoić swoje nerwy. Jeśli masz jakiś szczególny rytuał na dzień wyścigu, staraj się go trzymać jak najściślej, aby czuć się przygotowanym i zrelaksowanym.