Jak przygotować się do zawodów pływackichZachowanie spokoju i opanowania w obliczu zbliżających się zawodów pływackich może być czasami trudne. Ale z odrobiną przygotowania, można stanąć na wysokości zadania i pływać swój najlepszy wyścig. Jeśli masz zamiar wziąć udział w swoich pierwszych poważnych zawodach pływackich, może się wydawać, że to bardzo dużo do wzięcia na raz. Masz tak wiele rzeczy do przemyślenia: jaki to rodzaj zawodów? Jak wielu innych pływaków może być? Jak wygląda program? itd... Ale z dużą ilością praktyki, trochę mądrego przygotowania i trochę strategicznego myślenia, można zmierzyć się z każdym wyzwaniem z pewnością siebie i opanowaniem. Więc jeśli brzmi to jak coś, co możesz wykorzystać właśnie teraz, czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć przed wzięciem udziału w swoich pierwszych zawodach pływackich.

Jaki jest format wydarzenia?

To może być jedna z najważniejszych rzeczy, które trzeba wiedzieć z góry. Różne zawody pływackie mają różne zasady formatu w oparciu o rodzaj pływania odbywających się. Niektóre są przeznaczone do wyścigów na długim dystansie, podczas gdy inne są przeznaczone do wyścigów na krótkim dystansie. Niektóre są przeznaczone do zawodów na wodach otwartych, podczas gdy inne są przeznaczone do pływania w basenie. Znajomość zasad imprezy pomoże Ci zrozumieć, czego się od Ciebie oczekuje i jak powinieneś podejść do wydarzenia. Znajomość formatu zawodów pomoże Ci również wybrać odpowiedni harmonogram treningów. Na przykład, jeśli wiesz, że jest to krótki dystans, będziesz chciał poświęcić więcej czasu na trening pływania sprintu, w przeciwieństwie do treningu długiego dystansu.

Jakie są standardy kwalifikacji? - Niektóre wydarzenia będą miały standardy kwalifikacyjne dla uczestnictwa. Jeśli nie masz pewności co do standardów, zawsze mądrze jest zapytać na początku. Jest to ważne z kilku powodów. Po pierwsze, nie chcesz przygotowywać się do wydarzenia, do którego nie spełniasz standardów. Po drugie, dzięki temu będziesz wiedział, do jakich czasów strzelać podczas przygotowań do zawodów. Czasami standardy kwalifikacji oparte są na kombinacji wieku i czasu. Innym razem opierają się wyłącznie na czasie. Znajomość standardów kwalifikacyjnych może pomóc Ci odpowiednio podejść do treningu.

Poważny trening

Pływanie z innymi pływakami jest zupełnie innym doświadczeniem niż pływanie z samą wodą. Jest to prawdą zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Z tego powodu, jeśli chcesz być przygotowany do swoich pierwszych poważnych zawodów, musisz poświęcić dużo czasu na trening z innymi pływakami. Może być kuszące, aby pominąć tę część, jeśli jesteś nowy w tym sporcie, ale ważne jest, aby przejść przez początkowy dyskomfort i umieścić się w odpowiednim środowisku dla sukcesu.

Jeśli dopiero wchodzisz w świat konkurencyjnego pływania, będziesz musiał włożyć trochę poważnego czasu praktyki z innymi pływakami, zanim weźmiesz udział w dużych zawodach. To może być zastraszające dla tych, którzy są nowi w tym sporcie, ponieważ musisz być wokół innych pływaków, którzy są lepsi niż ty. To może być trudne, ale jest to konieczne, aby poprawić i przygotować się do pierwszego konkursu.

Uważaj na konkretne wyzwania

Obawy, takie jak negatywny self-talk, niepokój i nerwowość są powszechne podczas przygotowywania się do każdej nowej sytuacji, ale szczególnie, gdy są to zawody pływackie. Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby przygotować się do tych wyzwań i pomóc wznieść się ponad nie, kiedy się pojawią. Jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić, to postawić się w sytuacjach, które przynoszą uczucia, które masz nadzieję pokonać. O wiele łatwiej jest pokonać uczucia, kiedy są świeże, niż kiedy się utrzymują. Może to być tak proste, jak mówienie do siebie na głos podczas pływania. Albo może to być tak zaangażowane, jak tworzenie wizualizacji, która pomaga ci pokonać swoje uczucia. Możesz również rozważyć prowadzenie dziennika lub bloga, aby pomóc Ci przetworzyć swoje myśli i uczucia w miarę upływu czasu. Cokolwiek zrobisz, upewnij się, że dajesz sobie przestrzeń, aby przejść przez uczucia, których doświadczasz. I wiedz, że w miarę praktyki będziesz coraz lepszy w ich pokonywaniu.

Ustal realistyczne cele

Upewnij się, że twoje cele są realistyczne i że masz odpowiednią miarę sukcesu. Jeśli są to Twoje pierwsze zawody, postaw sobie za cel ukończenie zawodów, a nie zajęcie miejsca w pierwszej trójce. Jeśli nie jesteś pewien od czego zacząć wyznaczanie celów, rozważ następujące kwestie: Jakie są Twoje mocne strony w wodzie? W jakich obszarach czujesz, że musisz się poprawić? Wyznaczanie celów w oparciu o te czynniki pomoże Ci skupić się na tym, co najważniejsze, a nie rozpraszać się tym, co robią inni. Pomoże to również utrzymać motywację i podekscytowanie, gdy wydarzenie będzie coraz bliżej.

Odpowiednio się wysypiaj i odżywiaj

Zawody mogą być długimi dniami. Możesz być w stanie przebrnąć przez kilka godzin snu i szybki, tani posiłek przed wejściem do wody, ale nie jest to zrównoważona strategia dla długoterminowego sukcesu. Jeśli twoje wydarzenie jest rano, może to oznaczać, że musisz wstać przed świtem. Jeśli trenujesz do wydarzenia w późnych godzinach dziennych, będziesz chciał zapewnić sobie wystarczającą ilość snu wcześniej. Jeśli twoje wydarzenie jest pomiędzy, prawdopodobnie będziesz chciał uzyskać co najmniej kilka godzin snu, zanim będziesz musiał się obudzić.

Dni zawodów to często dni z małą ilością snu i dużą ilością napojów energetycznych. Może to być skuteczne w krótkim okresie czasu, ale nie jest to dobra strategia dla zdrowia w dłuższej perspektywie. Jeśli nie masz nic zaplanowanego na dzień zawodów, rozważ, czy nie przespać całej nocy i nie zjeść zdrowego śniadania przed rozpoczęciem zawodów. To może pomóc Ci pozostać energicznym przez cały dzień, nawet jeśli wcześniej nie dostaniesz dużo snu.

Dzień zawodów: Zachowaj spokój i oddychaj

Przygotowanie się do dnia zawodów może być tak samo ważne jak dni treningu prowadzące do niego. Jedną z najważniejszych rzeczy do zapamiętania w dniu zawodów jest zachowanie spokoju i oddychanie. Dzień zawodów może być bardzo gorączkowy, zwłaszcza jeśli startujesz w dużym wydarzeniu. Łatwo jest się wciągnąć we wszystko, co dzieje się wokół nas, ale ważne jest, aby zachować spokój i kontrolować swoje emocje przez cały dzień. Jednym ze sposobów, aby to zrobić jest posiadanie kilku praktyk, które można wyciągnąć w razie potrzeby. Może to być tak proste, jak zrobienie sobie przerwy od otaczającego Cię chaosu i wzięcie kilku oddechów, aby się wyciszyć. Jeśli bierzesz udział w dużym wydarzeniu, chcesz mieć pewność, że dasz sobie wystarczająco dużo czasu, aby dotrzeć tam, gdzie musisz być i być przygotowanym. Może to być szczególnie ważne, jeśli startujesz w wodach otwartych.