Wskazówki dotyczące satysfakcjonującego treningu pływackiegoCzy jesteś fanem pływania? Uważasz je za relaksujące i przyjemne? Jeśli tak, to jest to świetna wiadomość. Pływanie to fantastyczny sposób na utrzymanie formy i zachowanie zdrowia. Jest to aktywność o niewielkim wpływie na organizm, więc nie obciąża kości ani stawów tak, jak inne ćwiczenia aerobowe. Ponieważ woda ma dużo większą gęstość niż powietrze, Twoje ciało będzie pracować ciężej niż gdybyś biegał lub chodził po lądzie. W rzeczywistości, zaledwie 20 minut pływania może spalić tyle kalorii, co godzina joggingu! Jedyny problem z pływaniem polega na tym, że jest ono - cóż - mokre. Jeśli nie masz dostępu do krytego basenu z torami do pływania w ramach członkostwa, trening pływacki może wydawać się nieco bardziej restrykcyjny niż inne ćwiczenia, takie jak bieganie czy jazda na rowerze. Nie oznacza to jednak, że nie ma sposobów, aby cieszyć się korzyściami płynącymi z pływania i jednocześnie urozmaicić swój trening.

Pływanie to fantastyczna forma ćwiczeń

Nie da się temu zaprzeczyć. Ale jeśli nie jesteś ostrożny, możesz wpaść w rutynę robienia tego samego w kółko. To może sprawić, że Twój trening będzie bardziej monotonny i mniej satysfakcjonujący. Jeśli pływasz w kółko, spróbuj zróżnicować rodzaj wykonywanych pociągnięć. Jeśli jesteś w basenie, skup się na stylu dowolnym i grzbietowym, ale nie zapomnij dorzucić kilku uderzeń w pierś. Jeśli jesteś na otwartej wodzie, spróbuj kopać nogami. Jeśli uprawiasz sport lub sporty zespołowe, spróbuj przepłynąć kilka dodatkowych okrążeń w ramach rozgrzewki lub schłodzenia. Pływanie może być również świetnym sposobem na trening przekrojowy i budowanie wytrzymałości podczas rekonwalescencji po kontuzji. Jest to mało inwazyjny sposób na budowanie siły i elastyczności, a także na poprawę kondycji układu sercowo-naczyniowego. Pływanie jest świetną alternatywą dla niektórych bardziej tradycyjnych form ćwiczeń, takich jak bieganie. Jeśli chcesz zmienić swoją rutynę i dodać trochę urozmaicenia do swojego treningu, spróbuj pływania.

Dostosuj swój trening w zależności od lokalizacji

Jeśli wolisz pływać, ale chcesz urozmaicić swój trening, spróbuj dostosować swoją rutynę w oparciu o miejsce, w którym się znajdujesz. Jeśli jesteś na plaży, spróbuj pływać w wodzie lub pływać na piasku. Jeśli jesteś nad jeziorem lub rzeką, pływaj w wodzie, brodź po kolana lub spaceruj wzdłuż linii brzegowej. Jeśli jesteś na basenie, przepłyń kilka okrążeń, a następnie zrób kilka pompek i crunchy na boku basenu. Jeśli jesteś w krytym basenie, spróbuj przepłynąć kilka okrążeń i wykonać kilka ćwiczeń na ścianie. Jeśli jesteś w basenie zewnętrznym, spróbuj postawić sobie kilka podwodnych wyzwań, takich jak zbieranie monet z dna basenu. Jeśli jesteś nad oceanem, zrób kilka okrążeń, a następnie pokonaj drogę powrotną do brzegu, chodząc po piasku. Jeśli jesteś nad rzeką, popływaj w wodzie, brodź w niej po kolana lub spaceruj wzdłuż linii brzegowej. Staraj się, aby Twój trening był interesujący i ekscytujący, abyś się nie nudził i nie czuł się jak przykry obowiązek. Możesz również zmieniać swoją rutynę w zależności od pory dnia. Rano możesz skupić się na ćwiczeniach kardio, natomiast wieczorem możesz chcieć treningu bardziej regenerującego i skupiającego się na mięśniach.

Wybierz odpowiedni sprzęt

Jeśli zamierzasz pływać w oceanie lub jeziorze, będziesz chciał się upewnić, że masz odpowiedni sprzęt. Potrzebny Ci będzie strój ochronny i obuwie, które pomogą Ci uniknąć użądlenia przez jeżowce lub inne ostre, niebezpieczne przedmioty. Możesz również zainwestować w wodoodporną torbę, do której możesz włożyć swój telefon i inne cenne przedmioty, aby nie zostały zniszczone przez słoną wodę. Jeśli jesteś na basenie, możesz nosić co tylko chcesz, ale upewnij się, że jest to odpowiednie. Możesz również zainwestować w okulary, aby nie musieć ciągle zdejmować maski, gdy chcesz spojrzeć w innym kierunku lub sprawdzić swoją formę. Jeśli nie pływasz w grupie, możesz także założyć czepek, jeśli masz długie włosy, aby nie plątały się pod wodą.

Spróbuj rotacji i interwałów

Jeśli chodzi o zwiększenie intensywności treningu w wodzie, najlepszym rozwiązaniem są rotacje i interwały. Aby spróbować rotacji, mierz sobie czas podczas pływania, stawiając sobie za cel pokonanie określonej liczby okrążeń w określonym czasie. Gdy osiągniesz swój cel, zrób to samo jeszcze raz, ale z większą intensywnością. Aby spróbować interwałów, pływaj przez określoną ilość czasu, następnie odpoczywaj przez określoną ilość czasu, a następnie powtarzaj. Na przykład możesz pływać przez 30 sekund, odpoczywać przez 30 sekund, następnie pływać przez minutę, odpoczywać przez 30 sekund, następnie pływać przez dwie minuty i tak dalej. To pomoże Ci zwiększyć intensywność treningu, a jednocześnie zapewni Ci bezpieczeństwo.