Jak przygotować się do zawodów pływackichNie ma na to dwóch sposobów: pływanie to niesamowicie wymagający sport. Jest to również świetny sposób na utrzymanie ciała w formie, a nawet poprawia postawę poprzez wzmocnienie mięśni pleców i rdzenia. Ale przede wszystkim, pływanie to zabawa, którą mogą cieszyć się ludzie w każdym wieku, płci i zdolności sportowych. Pływanie wymaga siły, wytrzymałości, elastyczności i techniki. Nie pozwól jednak, aby to Cię odstraszyło! Nie musisz być olimpijczykiem, aby wziąć udział w zawodach. W rzeczywistości pływanie jest dostępne dla każdego, kto chce się dobrze bawić i jednocześnie podnieść swoje tętno. W tym artykule przyjrzymy się, jak przygotować się do zawodów pływackich, ale jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat innego rodzaju zawodów, sprawdź nasz artykuł.

 

Czego można się spodziewać na zawodach pływackich

Zawody różnią się w zależności od rodzaju imprezy. Możesz spodziewać się, że sędziowie przeprowadzą z Tobą wywiad na temat Twojej techniki, otrzymasz informację zwrotną na temat Twojego stroju oraz zostaniesz sfotografowany i sfilmowany w celach promocyjnych. Być może będziesz musiał również wypełnić kwestionariusz, który wykracza poza Twoje podejście do sportu. Organizatorzy udzielą również informacji na temat miejsca zawodów, harmonogramu i tego, co możesz robić w wolnym czasie. Możesz oczekiwać, że spotkasz ludzi z różnych stanów i krajów, a także ludzi w różnym wieku i z różnych środowisk. Pływanie jest otwarte dla wszystkich, od dzieci do seniorów, od poważnych sportowców do ludzi, którzy po prostu chcą pozostać w formie.

Zacznij trenować na długo przed zawodami

Idealnie byłoby, gdybyś zaczął trenować co najmniej 8 tygodni przed zawodami. To wystarczająco dużo czasu, aby zbudować swoją wytrzymałość, nauczyć się nowych umiejętności i uzyskać dodatkowy czas ćwiczeń z zespołem. Daje to również dużo czasu na pracę nad pewnością siebie i grą mentalną, która jest równie ważna jak przygotowanie fizyczne. Jeśli jesteś nowy w tym sporcie lub nie startowałeś od jakiegoś czasu, możesz chcieć trenować wolniej. Wielu pływaków czuje dodatkową presję, aby wykonywać jak najlepiej, zwłaszcza jeśli mają szansę na zdobycie stypendium lub nagrody pieniężnej. Jeśli jesteś naprawdę zdenerwowany, poświęć trochę czasu na ćwiczenie technik relaksacyjnych, które możesz wykorzystać przed, w trakcie i po zawodach.

Budowanie wytrzymałóści

Jest to najważniejsza część przygotowania do zawodów pływackich. Niezależnie od tego, czy chcesz zdobyć złoty medal, czy po prostu chcesz ukończyć wyścig, musisz zbudować swoją wytrzymałość.

Oto kilka wskazówek, jak zwiększyć swoją wytrzymałość:

 • Nawodnienie - Jednym z najlepszych sposobów na zwiększenie swojej wytrzymałości jest pozostanie nawodnionym. Możesz stracić do galonu wody w organizmie każdego dnia. Pływacy potrzebują więcej wody niż inne sporty, ponieważ są w wodzie, otoczeni przez nią. Tak więc, twoje ciało traci wodę od momentu wyjścia z basenu.

 • Dieta - Choć fajnie jest jeść co się chce, nie można po prostu zacząć objadać się śmieciowym jedzeniem na tydzień przed zawodami. Chcesz się upewnić, że otrzymujesz wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje twoje ciało. Zbilansowana dieta pomoże ci uniknąć choroby i pomoże ci trenować ciężej i dłużej.

 • Odpoczynek i sen - Twoje ciało potrzebuje czasu, aby odpocząć i wyleczyć się z aktywności dnia. Jeśli nie dostajesz wystarczająco dużo odpoczynku, nie będziesz miał energii, aby dobrze trenować. Ponadto, jeśli nie dostajesz wystarczająco dużo snu, twoje ciało nie będzie miało czasu, aby odzyskać i zregenerować się. Rezultat? Będziesz się czuł jak zombie podczas treningu.

 • Ćwiczenia - Pływanie to świetny sposób na zbudowanie wytrzymałości, ale istnieje mnóstwo innych ćwiczeń, które mogą pomóc ci wzmocnić się, gdy nie jesteś na basenie. Spróbuj włączyć ciężary, jogę i inne formy ćwiczeń do swojej rutyny kilka razy w tygodniu.

Poznaj zasady i procedury

Możesz to zrobić, czytając oficjalne zasady i przepisy dotyczące konkretnych zawodów, do których się przygotowujesz. Jest to również świetny sposób na wzmocnienie podstaw sportu. Po poznaniu zasad i przepisów możesz zidentyfikować obszary, w których musisz się poprawić. Następnie możesz ustawić program treningowy, aby poprawić swoje słabości i uniknąć niepotrzebnych błędów. Jeśli jesteś nowy w tym sporcie, możesz chcieć wziąć klasę lub uzyskać prywatne lekcje od certyfikowanego trenera. Mogą one pomóc ci zidentyfikować swoje mocne i słabe strony, ustawić program treningowy i znaleźć sposoby na poprawę swoich umiejętności.

Etykieta pływacka

Niezależnie od tego, czy startujesz w zawodach indywidualnych, czy zespołowych, będziesz musiał nosić kostium podczas zawodów. W zależności od wydarzenia, możesz być również zobowiązany do noszenia czepka kąpielowego, gogli i innych akcesoriów. Poświęć trochę czasu, aby dowiedzieć się, co jest oczekiwane, zanim pojawisz się na zawodach. Co najważniejsze, nie zapomnij o swoich manierach podczas przygotowań. Pamiętaj, że choć rywalizujesz z innymi pływakami, to nie jest to walka. Etykieta pływacka polega na szanowaniu siebie i swoich konkurentów. Przestrzegaj tych prostych zasad:

 • Nie daj się zbytnio wciągnąć w to, co robią inni

 • Pamiętaj, że sędziowie szukają perfekcji, a nie poprawy

 • Zachowaj pozytywne nastawienie i nie denerwuj się, jeśli popełnisz błąd

 • Skup się na własnym występie - Pamiętaj, że nie wszyscy trenują tak samo jak Ty.Bądź dobrym kolegą z drużyny

 • Bądź uprzejmy, pokorny i łaskawy

 • Skup się na własnym występie

 • Nie bój się prosić o pomoc

 • Skup się na własnym występie -

 • Bądź zmotywowany, a nie zestresowany.

Porady dotyczące makijażu i pielęgnacji włosów dla pływaków

Woda i makijaż nie łączą się ze sobą. To może być niedopowiedzenie, biorąc pod uwagę, że woda jest wrogiem wszelkiego makijażu. Możesz więc zrezygnować z makijażu podczas zawodów pływackich lub przynajmniej wybrać produkt przeznaczony dla pływaków. Dobrym pomysłem może być przećwiczenie rutyny makijażu z wyprzedzeniem, aby upewnić się, że wiesz, co najlepiej sprawdza się w goglach. Jeśli chodzi o włosy, możesz je nosić w koku lub związać z tyłu gumką, aby uniknąć ich zamoczenia. Jeśli masz długie włosy, możesz rozważyć ich skrócenie przed zawodami.

Od czego najlepiej zacząć?

Pływanie to trudny sport, który wymaga dużej wytrzymałości i siły. Jednak nie musisz być olimpijczykiem, aby brać udział w zawodach. Jeśli jesteś zainteresowany rywalizacją, zacznij badać lokalne zawody tak szybko, jak to możliwe. Możesz również spróbować dołączyć do ligi rekreacyjnej. Zaangażowanie się w zawody pływackie to świetny sposób na utrzymanie kondycji, poznanie nowych ludzi i dobrą zabawę! Kiedy poczujesz się komfortowo z wodą, możesz spróbować wejść na bardziej konkurencyjne spotkanie. Bez względu na to, na jaki rodzaj spotkania się wybierasz, pamiętaj, aby być przygotowanym z planem gry i wiarą w swoje możliwości.