Przygotowanie do zawodów pływackich: Nabierz formy, naucz się techniki i wygraj złoto!Pływanie to świetny sposób na poprawę kondycji i zbudowanie siły. Dzięki połączeniu treningu cardio, core i upper body, nic dziwnego, że pływacy mają jedne z najlepszych sylwetek w każdym sporcie. Istnieje wiele różnych rodzajów zawodów pływackich, w których możesz wziąć udział. Prawdopodobnie najbardziej znany jest olimpijski styl pływania. Te rodzaje spotkań odbywają się podczas zorganizowanej imprezy z wielu pływaków wyścigów na raz. W zależności od preferencji istnieją również indywidualne wydarzenia, które rzucają wyzwanie, aby pływać tak szybko, jak to możliwe lub ścigać się z innym pływakiem head-to-head. Przy tak wielu różnych rodzajach zawodów do wyboru, pozwól nam pomóc Ci dowiedzieć się, które z nich mogą być dla Ciebie odpowiednie! Oto lista wszystkich rodzajów zawodów pływackich, wraz z ich zaletami i wadami.

Styl dowolony

Pływanie stylem dowolnym - Jest to jedna z głównych olimpijskich imprez pływackich, rozgrywana na basenach o długim torze. Styl dowolny jest najczęstszym stylem pływania używanym przez pływaków rekreacyjnych, a pływacy fitness są zazwyczaj uczeni najpierw pociągnięcia stylem dowolnym. W basenie, wydarzenia w stylu dowolnym obejmują:

 • Mężczyźni i kobiety 50m - Jest to indywidualny wyścig medley, w którym pływacy pływają 50 metrów każdego skoku w dowolnej kolejności.

 • Mężczyźni i kobiety 100m - To wydarzenie to wyścig stylem dowolnym, w którym pływacy pływają jedną długość basenu.

 • Mężczyźni i kobiety 200m - Zawody te to wyścig stylem dowolnym, w którym zawodnicy przepływają dwie długości basenu.

 • 400m kobiet i mężczyzn - Zawody te to wyścig stylem dowolnym, w którym zawodnicy przepływają cztery długości basenu.

 • 800m kobiet i mężczyzn - Zawody te to wyścig stylem dowolnym, w którym zawodnicy przepływają osiem długości basenu.

Dueling

Dueling - Znany również jako "dual meet". Ten typ zawodów pływackich ma jeden zespół pływaków ścigających się z innym zespołem pływaków. Pływacy są podzieleni na dwie drużyny i rywalizują łeb w łeb w serii wydarzeń. Pojedynki to świetny sposób na wyzwanie, aby pływać szybciej i wygrać z przyjacielem! W basenie, wydarzenia pojedynkowe obejmują:

 • 100m Medley mężczyzn i kobiet - W tym pojedynku jedna drużyna pływa 100m medley mężczyzn, a druga 100m medley kobiet. Drużyna z najszybszym czasem wygrywa.

 • 100m stylem dowolnym kobiet i mężczyzn - W tym pojedynku jedna drużyna pływa na 100m stylem dowolnym mężczyzn, a druga na 100m stylem dowolnym kobiet. Drużyna z najszybszym czasem wygrywa.

 • 100m stylem grzbietowym kobiet i mężczyzn - W tym pojedynku jedna drużyna pływa na 100m stylem grzbietowym mężczyzn, a druga na 100m stylem grzbietowym kobiet. Drużyna z najszybszym czasem wygrywa.

 • 100m motylkiem kobiet i mężczyzn - W tym pojedynku jedna drużyna pływa na 100m motylkiem mężczyzn, a druga na 100m motylkiem kobiet. Drużyna z najszybszym czasem wygrywa.

Wydarzenia indywidualne

Imprezy indywidualne - Są one często określane jako imprezy dystansowe. Są to dłuższe wyścigi, które wymagają aerobowej techniki pływania. Imprezy indywidualne często skupiają się wyłącznie na ściganiu się z samym sobą, próbując pobić swój własny czas. Na basenie, do imprez indywidualnych zalicza się:

 • Mężczyźni i Kobiety 1500m - Jest to wyścig długodystansowy, w którym pływacy przepływają 15 okrążeń basenu.

 • Mężczyźni i Kobiety 400m IM - Jest to wyścig długodystansowy, w którym pływacy pływają 4 okrążenia basenu, na przemian z każdym pociągnięciem.

 • Mężczyźni i kobiety 200m - Jest to wyścig długodystansowy, w którym pływacy przepływają 2 okrążenia basenu.

 • Kobiety i mężczyźni 100m - wyścig długodystansowy, w którym zawodnicy przepływają 1 okrążenie basenu.

Pływanie synchroniczne

Synchronized Swimming - Pływacy synchroniczni wykonują połączenie baletu wodnego i pływania rytmicznego. Jest to jedyny sport wodny na Olimpiadzie, który wymaga muzyki dla wszystkich dyscyplin. Sportowcy muszą być w doskonałej kondycji aerobowej i mieć dużą elastyczność. W basenie, wydarzenia związane z pływaniem synchronicznym obejmują:

 • Duet mieszany - To wydarzenie jest wydarzeniem zespołowym, które składa się z 2 mężczyzn i 1 kobiety lub 2 kobiet i 1 mężczyzny. Każdy zespół wykona jedną rutynę o dowolnej długości.

 • Mixed Team - Wydarzenie drużynowe z maksymalnie 10 pływakami w każdej drużynie, z minimum 3 pływakami każdej płci. Każdy zespół wykona dwie rutyny o dowolnej długości.

SCM Meet (SCM = short course meters)

SCM Meet - Znane również jako short course meters (SCM). Jest to popularny typ zawodów pływackich rozgrywanych na basenie 25m. Wydarzenia SCM są często wykonywane jako spotkanie, gdzie wiele wydarzeń odbywa się w jednym czasie. Jest to świetny sposób, aby rzucić sobie wyzwanie w różnych wydarzeniach i rywalizować z innymi pływakami! Na basenie, wydarzenia SCM obejmują:

 • Men's and Women's 100m Medley - Jest to wyścig na krótkich metrach 100m medley, gdzie pływacy pływają w tej samej kolejności co na długich metrach, ale wyścig jest prowadzony w basenie 25m.

 • Men's and Women's 100m Freestyle - Jest to wyścig na krótkim dystansie metrów 100m stylem dowolnym, gdzie pływacy pływają jedną długość basenu.

 • 100m stylem grzbietowym kobiet i mężczyzn - Jest to krótki wyścig na dystansie 100m stylem grzbietowym, w którym pływacy przepływają jedną długość basenu.

 • 100m motylkowy mężczyzn i kobiet - Jest to krótki wyścig na dystansie 100m motylkowego, podczas którego zawodnicy przepływają jedną długość basenu.

Pływanie jest świetną formą ćwiczeń aerobowych, które mogą być wykonywane przez prawie każdego. Jest to doskonały sposób, aby zachować sprawność i zdrowie, a jednocześnie dobrze się bawić!