Fitness na basenie: Jak zacząć? Dlaczego jest tak szczególny dla wzmacniania zdrowiaZdrowie jest naszym priorytetem w życiu. Entuzjaści i praktycy fitnessu wiedzą, że jest to świetny sposób na utrzymanie dobrej kondycji, zdrowia i bezstresowej pracy. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na wynajęcie osobistego trenera lub pójście do drogich centrów fitness na codzienne treningi.

Większość ludzi ma ograniczony czas i pieniądze; to jest, gdzie znaczenie publicznych basenów wchodzi w grę. Spójrzmy prawdzie w oczy: bez względu na to, jak bardzo się staramy, dopasowanie się do osobistej rutyny treningowej każdego dnia po prostu nie jest realistyczne dla większości z nas. Dlatego, gdy chcemy pozostać aktywni i uciec od monotonii naszej domowej siłowni lub centrum fitness, zwracamy się do obiektów publicznych, takich jak baseny.

Dlaczego warto ćwiczyć w basenie?

Trening na basenie przynosi wiele korzyści: pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, oferuje dostęp do tak potrzebnych płynów podczas treningu, a co najlepsze, pozostawia orzeźwiający efekt po treningu! Oto kilka wskazówek, jak zacząć ćwiczyć na lokalnym basenie.

Pływanie to idealny sposób na zdobycie kondycji, ponieważ pozwala Twojemu ciału wykorzystać wszystkie mięśnie. Jest to trening całego ciała, który działa na rdzeń, nogi, ramiona i plecy. Może przynieść podobne korzyści jak inne formy cardio, w tym utratę wagi, zwiększenie metabolizmu i zmniejszenie ryzyka chorób serca.

W porównaniu z innymi aktywnościami aerobowymi, pływanie spala więcej kalorii na minutę niż większość innych sportów. Jest to również sport nieobciążający, co czyni go świetnym rozwiązaniem dla osób po kontuzji lub z zapaleniem stawów. Pływanie może również pomóc Ci lepiej spać ze względu na jego uspokajający wpływ na organizm. Wybór ćwiczeń w basenie może przynieść wiele korzyści zdrowotnych, w tym złagodzić ból stawów i wzmocnić mięśnie.

Dlaczego woda jest tak doskonałym środowiskiem dla wzmacniania swojego zdrowia?

Pływanie jest określane jako "ćwiczenie bez ciężaru", ponieważ możesz swobodnie poruszać swoim ciałem w wodzie. Wynika to z faktu, że woda jest znacznie gęstsza niż powietrze. W związku z tym, waga osoby przebywającej w basenie ulega znacznemu zmniejszeniu. Kiedy ćwiczysz w wodzie, twoje ciało jest zmuszone do pracy znacznie cięższej niż podczas ćwiczeń na lądzie. Dzieje się tak dlatego, że woda ma większą gęstość niż powietrze; dlatego Twoje ciało musi pracować ciężej, aby się przez nią przepchnąć.

Podczas ruchu w wodzie nie ma prawie żadnego oporu, więc mięśnie muszą pracować ciężej, aby wytworzyć taką samą prędkość i siłę jak na lądzie. W rezultacie Twoje ciało spala więcej kalorii i zyskuje siłę szybciej niż na lądzie.

Rozciąganie, ćwiczenia rdzenia

Rozciąganie przed i po pływaniu pomoże Ci zapobiec urazom i zwiększyć elastyczność. Częstym błędem, jaki popełniają ludzie wchodzący na basen, jest to, że skupiają się tylko na samym ruchu, nie myśląc o czasie regeneracji. Rozciąganie pomoże Ci rozluźnić mięśnie i zapobiec skurczom, a także poprawić koordynację i równowagę w wodzie. Na przykład, jeśli rozciągniesz biodra, pośladki i ścięgna przed pływaniem, będziesz miał lepszy zakres ruchu w wodzie.

Ćwiczenia rdzenia mogą być wykonywane w wodzie i poza nią. Ćwiczenia takie jak plank pose, side plank pose i push ups są bardzo skuteczne we wzmacnianiu mięśni rdzenia. Ćwiczenia takie jak crunches, leg lifts i leg raises mogą być wykonywane w wodzie i mogą być modyfikowane z nogami na ziemi, lub z taśmami oporowymi.

Ćwiczenia na ramiona, nogi

Ćwiczenia na ramiona mogą być wykonywane zarówno w wodzie, jak i poza nią. Ćwiczenia takie jak pompki i bicepsy można wykonywać na ziemi, natomiast opór ramion można wykonywać również w wodzie. Ćwiczenia na nogi można wykonywać zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Możesz wykonywać przysiady, wypady i przysiady z ciężarami, lub z taśmą oporową, w wodzie i poza nią. Ćwiczenia takie jak wyprostowanie nóg można wykonywać na ziemi lub sprzęcie stacjonarnym.

Fitness w wodzie

Ćwiczenia w wodzie to zabawny i skuteczny sposób na ćwiczenia i utrzymanie formy przez cały rok. Są idealne dla tych, którzy chcą ćwiczyć, ale nie mogą zobowiązać się do codziennej diety z ciężarami lub intensywnymi sesjami cardio. Korzyści z treningów w wodzie jest wiele, od poprawy elastyczności i czasu regeneracji po zmniejszony potencjał kontuzji.

Korzyści płynące z fitnessu w wodzie są liczne. Badania wykazały, że ćwiczenia w wodzie mogą poprawić ogólny poziom sprawności, zmniejszyć stres i napięcie, zmniejszyć ból stawów i sztywność mięśni, zwiększyć wydolność tlenową i spowolnić proces starzenia. Te wyniki osiąga się, ćwicząc w nieważkości, co zmniejsza ryzyko kontuzji.

Zastosowanie

Istnieje kilka basenów, które można odwiedzić, aby uzyskać swój fitness fix. Kryte baseny są świetne do całorocznego użytku, a publiczne baseny zewnętrzne są dostępne w ciepłym sezonie. Jeśli jesteś nowy na basenie, rozważ rezerwację lekcji lub wynajęcie prywatnego instruktora. Pozwoli Ci to poczuć się komfortowo w wodzie i upewnić się, że używasz odpowiedniej formy. Wybierając się na basen w celach fitness, należy pamiętać, że nie należy skupiać się tylko na okrążeniach.

Pływanie jest świetną formą ćwiczeń, ale ważne jest, aby urozmaicić swoją rutynę. Możesz rozbić swój trening na dwie sesje w tygodniu, z których każda trwa około 30 minut. Spraw, aby te sesje były różne, abyś się nie znudził.