Wodny fitness: Korzyści z wejścia do basenuNie jest tajemnicą, że aktywny i zdrowy styl życia jest kluczem do szczęśliwego i spełnionego życia. Jednak żonglerka pracą, rodziną i zobowiązaniami społecznymi może sprawić, że wygospodarowanie czasu na ćwiczenia stanie się wyzwaniem. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na treningi w wodzie, aby szybciej dojść do formy. Pływanie jest jednym z najlepszych sposobów na poprawienie kondycji bez obciążania stawów i ryzyka urazów związanych z aktywnością o dużym natężeniu, jak bieganie czy jogging. Pływanie w mniejszym stopniu obciąża kości i więzadła niż bieganie czy skakanie, więc jest znacznie bezpieczniejsze dla organizmu. Korzyści płynące z pływania jako części reżimu ćwiczeń są liczne, w tym poprawa siły i wytrzymałości, kontrola wagi, redukcja stresu, ujędrnienie mięśni, wsparcie gęstości kości...

Dlaczego powinieneś pływać dla sprawności fizycznej

Wymieniliśmy już korzyści z pływania jako części reżimu ćwiczeń, ale największym powodem do pływania jest to, że jest to niski wpływ. Oznacza to, że mniej obciąża stawy i mięśnie, więc jest łatwiejsze dla ciała. Jest to szczególnie ważne dla osób starszych, cierpiących na problemy ze stawami, takie jak zapalenie kości i stawów, lub powracających do zdrowia po kontuzji.

Pływanie nie tylko chroni Twoje stawy i mięśnie, ale jest również doskonałe dla Twojego serca i płuc. Jest to ćwiczenie aerobowe, które zwiększa tętno, spala kalorie i poprawia stan zdrowia układu krążenia. Pływanie wzmacnia również mięśnie ramion, nóg, rdzenia i pleców. Możesz naprawdę zauważyć te korzyści, jeśli będziesz pływać regularnie i dążyć do poprawy.

Korzyści kardio i tonizujące

Jedną z największych korzyści z pływania jako części reżimu ćwiczeń jest to, że jest to jeden z najlepszych sposobów na poprawę sprawności sercowo-naczyniowej. Oznacza to, że twoje serce i płuca są w stanie pracować bardziej efektywnie, więc jesteś w stanie uzyskać więcej tlenu i składników odżywczych w całym ciele, w tym mięśni. Dzięki temu możesz robić więcej rzeczy, kiedy nie pływasz, np. biegać po sklepach, bawić się z dziećmi lub ogólnie poruszać się. Większość osób, które regularnie pływają, zauważa również pewne korzyści związane z tonizacją mięśni. Pływanie wykorzystuje wiele głównych grup mięśni, w tym plecy, barki, ramiona, nogi i rdzeń. Dzięki temu stajesz się silniejszy, szczuplejszy i masz lepszą postawę.

Utrata wagi

Wiele osób, które regularnie pływają dla kondycji, zauważa również korzyści związane z utratą wagi. Nawet jeśli pływanie nie jest ćwiczeniem o wysokiej intensywności, może pomóc ci spalić kalorie i stracić wagę. 150-funtowa osoba może spalić do 350 kalorii pływając przez godzinę, a 200-funtowa osoba może spalić do 450 kalorii w tym samym czasie. To nie jest tak dużo, jak można spalić z niektórych innych działań, takich jak bieganie, jazda na rowerze lub treningu siłowego, ale jesteś mniej prawdopodobne, aby uzyskać kontuzji podczas pływania. Możesz również zauważyć, że możesz jeść nieco więcej niż bez regularnego pływania. Dzieje się tak dlatego, że Twoje ciało może spalać kalorie szybciej niż gdybyś nie był w wodzie. Pływanie pomaga również budować mięśnie, co może pomóc zwiększyć metabolizm i pomóc spalić kalorie w ciągu dnia.

Budowanie mięśni

Regularne pływanie może również pomóc Ci zbudować siłę i wzmocnić mięśnie. Tak jak ćwiczenia cardio, takie jak bieganie czy jazda na rowerze, pomagają budować kondycję sercowo-naczyniową, tak ćwiczenia siłowe, takie jak podnoszenie ciężarów czy robienie pompek, pomagają budować mięśnie. Mięśnie pomagają Ci we wszystkim: pomagają Ci chodzić, wchodzić po schodach i podnosić przedmioty. Utrzymują one również mocne kości i zmniejszają ryzyko urazów. A im więcej masz mięśni, tym więcej kalorii możesz spalić, nawet w stanie spoczynku. Regularne ćwiczenia siłowe z umiarkowanymi lub dużymi ciężarami pomogą Ci zbudować więcej mięśni i siły, w tym pływanie. Pływanie może być również częścią treningu siłowego o niższej intensywności, ponieważ angażuje mięśnie.

Relaksacja i redukcja stresu

Ćwiczenia, w tym pływanie, mogą również pomóc w redukcji stresu. Dzieje się tak, ponieważ twoje ciało uwalnia endorfiny, czyli hormony, które sprawiają, że czujesz się dobrze. Ćwiczenia mogą również pomóc złagodzić napięcie i poprawić sen, co może pomóc Ci być mniej zestresowanym i bardziej wydajnym. W jednym z badań sprawdzano, jak ludzie, którzy regularnie ćwiczyli, radzili sobie ze stresem w porównaniu z osobami, które nie ćwiczyły. Okazało się, że osoby, które regularnie ćwiczyły, miały niższy poziom hormonu kortyzolu, który jest związany ze stresem. Pływanie jest ćwiczeniem o niewielkim wpływie na organizm, które może być relaksujące i pomóc Ci się odstresować. Twoje tętno i oddech zwalniają, a woda podtrzymuje Twoje ciało, dzięki czemu czujesz się nieważki.