Porady dotyczące udanych zawodów pływackichPrzygotowanie do zawodów pływackich może być zarówno ekscytujące, jak i nerwowe, zwłaszcza jeśli jesteś nowy w tym procesie lub nie startowałeś od jakiegoś czasu. Niezależnie od tego, czy jesteś pływakiem na poziomie amatorskim, czy startujesz w zawodach elitarnych, przygotowanie z wyprzedzeniem pomoże zwiększyć szanse na sukces. Uzbrojony w odpowiednie przygotowanie, nastawienie i strategie możesz mieć pewność, że Twój występ spełni Twoje oczekiwania. Dobre zawody nie powinny być stresujące, ale raczej przyjemne i powinny być okazją do sprawdzenia swoich umiejętności w konfrontacji z innymi, jak również z samym sobą.

Poniżej przedstawiono kilka ogólnych wskazówek dotyczących startu w zawodach:

Zasady zawodów pływackich z czym możemy się spotkać

Zasady zawodów pływackich można znaleźć w Regulaminie Zawodów FINA (Fédération Internationale de Natation). Regulamin Zawodów FINA obejmuje wszystkie aspekty pływania, w tym to, co możemy spotkać podczas zawodów i jak należy to robić. Przepisy zawodów pływackich FINA są używane do dyktowania, jak uczestnicy rywalizują w basenie. Najbardziej powszechnym zbiorem zasad jest Zestaw Zasad FINA, który nakreśla sposób przeprowadzenia wyścigu i wyłonienia zwycięzcy. Każdego roku FINA publikuje również nowy zestaw zasad, zwany podręcznikiem zasad FINA. Najważniejszym aspektem przepisów FINA dotyczących zawodów pływackich jest to, że muszą być one przestrzegane przez cały czas. Może to dotyczyć zarówno kwestii technicznych, takich jak niewłaściwa pływalność lub awarie sprzętu, jak i bardziej ogólnych spraw, takich jak upewnienie się, że pływasz w obrębie swojego pasa i nie przecinasz innych pasów. Jeśli nawet jedna zasada nie jest przestrzegana, może to spowodować dyskwalifikację zawodnika i potencjalnie utratę punktów dla drużyny lub kraju. Najczęstsze obszary przepisów FINA, o których uczestnicy powinni wiedzieć to:

  • Długość pływania: Maksymalna długość dozwolona w wyścigu wynosi 100 metrów (300 stóp), przy czym zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą pływać ten dystans w każdym wydarzeniu.

  • Pomiar czasu: Wyścig musi być mierzony za pomocą urządzeń elektronicznych, zazwyczaj timerów na ścianie na końcu każdego pasa

Praktyka czyni mistrza

Rywalizacja w zawodach pływackich jest inna niż trening w basenie. Jesteś w nowym środowisku z nowymi tłumami, rozproszeniami i presją, a te czynniki mogą wpłynąć na twoje wyniki. Jeśli to możliwe, spróbuj wziąć udział w próbnym spotkaniu, gdzie możesz doświadczyć presji konkurencji i nauczyć się, jak sobie z nią radzić. Jeśli nie masz możliwości wzięcia udziału w próbnym spotkaniu, możesz symulować to doświadczenie ćwicząc rutynę przed spotkaniem, rywalizując z przyjacielem z czasem, lub nawet po prostu wizualizując sobie rywalizację.

Wyznaczaj krótko i długoterminowe cele

Rywalizacja w zawodach pływackich to świetna okazja do wyznaczenia sobie celów. Wyznaczenie celów krótkoterminowych, takich jak pobicie rekordu osobistego lub uzyskanie określonego czasu, pomoże utrzymać umysł skoncentrowany na teraźniejszości i da ci coś, do czego możesz dążyć podczas zawodów. Cele długoterminowe, takie jak ustanowienie nowego rekordu osobistego, poprawienie ogólnego czasu lub zajęcie określonego miejsca, pomogą Ci opanować nerwy i skupić się na procesie rywalizacji. Ustalenie konkretnych celów i wyobrażenie sobie, że je osiągniesz, pomoże zmniejszyć zdenerwowanie i zwiększyć pewność siebie.

Zbuduj swoją grę mentalną

Pływanie zawodnicze jest sportem indywidualnym, ale nie jest to sport indywidualny. Będziesz konkurować z innymi pływakami, jak również z samym sobą. Ustalenie swoich intencji przed zawodami pomoże zwiększyć pewność siebie i przygotować umysł na nadchodzące wyzwanie. Możesz również ćwiczyć wizualizację, tworząc krótki film mentalny, w którym widzisz siebie w najlepszej formie i odnosisz sukcesy.

Dobrze się odżywiaj przed i podczas zawodów

Przygotowanie ciała na nadchodzące wyzwanie i dostarczenie mu paliwa, którego potrzebuje, pomoże ci zapewnić, że osiągniesz najlepsze wyniki. Staraj się unikać cukrów prostych, kofeiny i alkoholu, ponieważ substancje te mogą być odwadniające i mogą powodować uczucie niepokoju lub nerwowości. W zależności od długości zawodów, spożywanie pokarmów o dużej zawartości energii, zwłaszcza węglowodanów, pomoże zasilić organizm i utrzymać energię podczas zawodów.

Rozciągaj się i dbaj o swój sprzęt

Zanim wskoczysz do wody, upewnij się, że jesteś rozgrzany i odpowiednio rozciągnięty. Rozciąganie nie tylko pomoże zapobiec urazom i zmniejszy ryzyko bolesności, ale także sprawi, że twój umysł będzie skupiony i przygotowany do rywalizacji. Rozciąganie powinno trwać co najmniej 30 sekund, więc nie spiesz się z tym procesem. Twoje gogle są podstawowym elementem wyposażenia, więc ważne jest, aby upewnić się, że pasują prawidłowo i nie są uszkodzone lub zużyte.