Pływanie poprawia zdrowie i wydłuża życie. Sprawdź dlaczego warto regularnie korzystać z treningów pływaniaPływanie jest jednym z najlepszych ćwiczeń, jakie możesz wykonywać, aby poprawić swoje ogólne zdrowie i samopoczucie. Woda ma dużo większą gęstość niż powietrze, co oznacza, że podczas pływania Twoje ciało będzie pracować ciężej niż podczas biegu lub joggingu na lądzie. Oznacza to, że pływanie może być doskonałą formą ćwiczeń dla każdego. Na początek, pływanie jako część rutyny fitness może zmniejszyć stres, obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć niepokój. Jest to również doskonały sposób na uzyskanie efektywnego treningu cardio bez obciążania stawów w sposób, w jaki bieganie czy jogging mogłyby to robić. Badania wykazują, że programy wodne są jednymi z najskuteczniejszych w pomaganiu ludziom w utracie wagi i utrzymaniu jej. Jeśli szukasz nowego, przyjemnego sposobu na aktywność i poprawę samopoczucia, pływanie może być tym, czego potrzebujesz!

Korzyści zdrowotne płynące z pływania

Pływanie jest świetnym sposobem na poprawę zdrowia układu sercowo-naczyniowego i poprawę kondycji fizycznej. Może również pomóc Ci poczuć się bardziej zrelaksowanym i zmniejszyć poziom stresu. Wykazano również, że pływanie poprawia równowagę, koordynację i siłę mięśni. Pływanie może również pomóc zwiększyć elastyczność i zakres ruchu, co może być korzystne dla osób z zapaleniem stawów lub innymi problemami ze stawami. Pływanie może również przyczynić się do poprawy zdrowia psychicznego poprzez promowanie uczucia relaksu i dobrego samopoczucia. Może mieć również pozytywny wpływ na Twoje samopoczucie emocjonalne, pomagając Ci czuć się szczęśliwszym i bardziej optymistycznym. Istnieje wiele korzyści zdrowotnych, które można uzyskać dzięki pływaniu. Należą do nich następujące: Może pomóc w poprawie mobilności stawów i zmniejszyć ryzyko rozwoju zapalenia stawów w starszym wieku. Pływanie może pomóc złagodzić stres i poprawić ogólny nastrój, jednocześnie zmniejszając poziom lęku. Wykazano, że pływanie poprawia poziom ciśnienia krwi, jednocześnie zmniejszając ryzyko rozwoju chorób serca.

Utrata wagi

Kiedy pływasz, Twoje ciało musi pracować ciężej, aby poruszać się w wodzie, niż kiedy chodzisz po lądzie. W rezultacie pływanie jest doskonałą formą ćwiczeń do spalania kalorii, budowania mięśni i utraty wagi. Jeśli zwykle nie ćwiczysz, zacznij od pływania o niskiej intensywności i stopniowo zwiększaj ilość czasu i wysiłku, jaki wkładasz. Pomoże to zapobiec kontuzjom. Ćwiczenia to coś, co musisz robić ciągle. W ciągu kilku tygodni lub miesięcy nie zobaczysz żadnej różnicy. Ale jeśli nadal będziesz to robić, uzyskasz wyniki. Więc idź i kup sobie ładny strój kąpielowy i parę okularów, i znajdź odpowiedni basen do ćwiczeń.

Trening cardio

Pływanie to świetny trening aerobowy, który pomoże Ci wzmocnić serce i poprawić zdrowie płuc. Jedno z badań wykazało, że pływanie przez 30 minut było tak samo korzystne dla zdrowia serca jak bieganie przez ten sam czas. Podczas pływania możesz płynąć we własnym tempie i jest to łatwiejsze dla Twoich stawów niż bieganie. W zależności od tego, jak energicznie pływasz, możesz spalić od 400 do 900 kalorii na godzinę.

Jeśli jesteś początkujący w pływaniu i chcesz zwiększyć intensywność treningu, spróbuj wykonać kilka różnych rodzajów pociągnięć. Możesz skupić się na budowaniu wytrzymałości poprzez pływanie stałym rytmem lub spróbować bardziej energicznego treningu.

Zmniejszenie stresu i lepsze oddychanie

Wykazano, że pływanie jest niezwykle skuteczne w redukowaniu stresu, niepokoju i poprawianiu oddychania. Podczas pływania wdychasz wodę, co wywołuje odruch, który pomaga oczyścić drogi oddechowe. Pomoże to zmniejszyć ilość śluzu w płucach, dzięki czemu łatwiej będzie Ci oddychać, gdy nie będziesz w wodzie. Pływanie to także świetny sposób na zmniejszenie stresu, co będzie miało pozytywny wpływ na Twoje zdrowie i samopoczucie. Pływanie pracuje niemal każdą częścią Twojego ciała, w tym barki, ramiona, tułów, nogi i pośladki. To doskonały trening całego ciała, który wzmocni Twoje mięśnie i poprawi zdrowie stawów. Jeśli dopiero zaczynasz ćwiczyć i chcesz zacząć od ćwiczeń o niskiej intensywności, pływanie jest świetną opcją. Jest łatwe dla twoich stawów i o wiele łatwiej jest znaleźć basen w pobliżu ciebie niż siłownię.

W skrócie

Jest tak wiele korzyści z pływania, ale oto najważniejsze, które pomogą Cię przekonać do reguralnych treningów. Utrata wagi - Pływanie to doskonały sposób na budowanie mięśni i utratę wagi. Trening cardio - Pływanie to świetny trening aerobowy. Szybko spala kalorie, a także poprawia stan zdrowia serca i płuc. Odstresowanie i lepsze oddychanie - ciągły przepływ wody pomaga oczyścić drogi oddechowe i zmniejszyć stres, co z kolei pomoże poprawić ogólny stan zdrowia płuc! Trening całego ciała - Pływanie działa na ramiona, barki, tułów, nogi i pośladki - jest to więc trening całego ciała! Jest również znacznie mniej uciążliwe dla stawów niż bieganie, co oznacza, że jest to idealna forma ćwiczeń dla wielu osób.